środa, 27 sierpnia 2014

Bogatego stać

Lider w wydobyciu węgla kamiennego w Europie - Kompania Węglowa - zbankrutowała. Informacja ta musi szokować, zważywszy, że w Polsce węgiel to nadal podstawowe źródło energii i ciepła w domach. Choć Unia czyni ogromne starania, aby nam odciąć możliwość korzystania z tego bogactwa naturalnego, narzucając limity emisji CO2. Przy niezbyt dużym oporze naszego rządu.

No, ale póki co i tak korzystać będziemy z węgla, bo jest najtańszy, przynajmniej w teorii, a poza tym wielu Polaków zwyczajnie na inny opał nie stać. Dlaczego więc bankrutuje Kompania? Ponieważ do Polski sprowadzany jest węgiel z zagranicy, najchętniej z Rosji. Dlaczego nasi rządzący, zamiast korzystać z rodzimego surowca naturalnego i wzmacniać naszą gospodarkę, niszczą tę branżę pozwalając na import węgla - a tego to już nikt nie wie.

Polskie kopalnie, także Kompania, mają miliony ton węgla na składach, który niszczeje, traci swą wartość kaloryczną. A do polskich domów trafia węgiel z zagranicy, nieco tańszy, ale naprawdę niewiele. Gdyby racjonalnie rozłożyć wszystkie koszty w kopalniach, nasz węgiel byłby tańszy.

Znów zapłacimy wszyscy za upadek górnictwa. Ale Polska to bogaty kraj, więc stać nas na to!

Tomasz Połeć


 


Dymek: Rzepka

Podziel się tym postem

2 komentarze:

Pelargonia pisze...

Witaj R.,

I to jest właśnie to: kondominium niemiecko-rosyjskie.
Jeżeli Polska będzie państwem samowystarczalnym, gdziez nasi sąsiedzi znajda rynek zbytu?

Pozdrawiam serdecznie

Rzepka pisze...

Witaj E.,

wszyscy teraz ekscytują się tym, czy kondominiarz Donald wyjedzie do Brukseli, czy nie. Wygląda na to, że ta UE jest niezłym rynkiem zbytu obiboków i safandułów.

Pozdrawiam serdecznie

 
Copyright © 2014 Pejzaż Horyzontalny | Rzepka • All Rights Reserved.
Template Design by BTDesigner • Powered by Blogger
back to top