czwartek, 18 października 2012

Transport wraku TU-154 do Polski – wiadomo kto, nie wiadomo kiedy

Taki mały news: Mimo, iż Rosjanie stale zwodzą nas w sprawie zwrotu wraku TU–154, wiadomo już kto mógłby przetransportować szczątki rządowej maszyny do Polski. Tygodnik Zamojski podał, że jest to  firma Panas Transport ze Zwierzyńca w woj. lubelskim, z którą ponoć od wielu miesięcy Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi  w tej sprawie rozmowy. Decyzja ma zapaść do końca października.

O tym, że wrak samolotu może  wrócić do kraju późną jesienią mówił kilka miesięcy temu prokurator generalny Andrzej Seremet. Zastrzegał  jednak:
„Wiem już, że jeśli chodzi o określenie terminu zwrotu wraku samolotu, to strona rosyjska podtrzymuje swoje stanowisko, że może to nastąpić z chwilą zakończenia prowadzonego przez Rosjan śledztwa”.

Wrakowi tupolewa miał okazję przyjrzeć się ostatnio polski prokurator wojskowy, który wraz z grupą biegłych,  pojechał do Smoleńska, by po dwóch i pół roku od tragedii badać tam… pancerną brzozę. Co oni tam ustalili badając to drzewo rentgenem i czy rzeczywiście jest jakaś szansa żeby w niedługim czasie szczątki  samolotu wróciły do Polski – nie wiadomo.

W każdym razie Panas Transport ma już przygotowany projekt transportu TU–154 do Polski.  Firma ta reklamuje się, że posiada specjalistyczny sprzęt umożliwiający przewóz najbardziej nietypowych i skomplikowanych ładunków.  Chodzi o to, aby operację sprowadzenia maszyny do kraju przeprowadzić  w taki sposób, żeby nie było konieczności przecinania jej elementów. Wcześniej wspominano, że w grę może wchodzić transport koleją.

No, ale póki co, decyzji rosyjskiej prokuratury w sprawie zwrotu wraku wciąż nie ma…
Podziel się tym postem

2 komentarze:

Pelargonia pisze...

Witaj R.,

Obawiam się, że przy współdziałaniu władz POlskich i ruskich będziemy czekać ruskie miesiące na oddanie wraku tupolewa przez ruskich. Mimo tego, że już i tak zdążyli pozacierać wszelkie ślady zamachu.

Pozdrawiam serdecznie

Rzepka pisze...

Witaj E.,
ja też się tego obawiam. Przy tej władzy nie ma na co liczyć. Ta władza musi jak najszybciej odejść.

Pozdrawiam serdecznie

 
Copyright © 2014 Pejzaż Horyzontalny | Rzepka • All Rights Reserved.
Template Design by BTDesigner • Powered by Blogger
back to top