poniedziałek, 3 marca 2014

Mariska z węgierskiej puszty - książka Consili Marii Lakotty

Węgry… Wystarczy tylko przymknąć oczy, a z łatwością przywołamy obraz puszty i nawet poczujemy jej zapach. Oczami wyobraźni pod rozgwieżdżonym niebem dojrzymy Cyganów i usłyszymy żałosne łkania ich skrzypiec, ponieważ od wieków ,,za parę groszy szlochają oni z biedakami i biadają z nieszczęśliwie zakochanymi”.

Obraz ten towarzyszy także akcji powieści rozgrywającej się w latach 1910–1953. Fabuła oraz imiona bohaterów są fikcją literacką. Autentyczne są natomiast losy narodu węgierskiego ukazane na tle dziejów małżeństwa Mariski i Jarosa oraz ich syna Michaela – księdza, któremu przyjdzie zapłacić najwyższą cenę za swoją niezłomność wpojoną mu przez matkę.

To właśnie nim – matkom kapłanów - autorka dedykuje tę książkę.

Consilia Maria Lakotta (ok.1920-1998) urodziła się jako jedno z bliźniąt syjamskich zrośniętych ze sobą skroniami, z których jedno zmarło po kilku godzinach, a drugie poświęcono Matce Dobrej Rady - Mater Boni Consili.

Po 1945 roku wydawnictwa zaczęły publikować jej teksty. W swoich powieściach ożywiła postaci z kart Pisma Świętego oraz z historii Kościoła, a także ukazała, jak ludzie wierzący mogą uporać się z trudami własnej egzystencji.

okładka i opis: Wydawnictwo M
Podziel się tym postem

2 komentarze:

Pelargonia pisze...

Witaj R.,

Dzięki za reklamę jeszcze jednej pozycji, którą na pewno warto jest przeczytać.
Kiedy czytam o matkach niezłomnych kapłanów, przypominam matkę bł. Ks. Jerzego, śp Panią Mariannę Popiełuszko. To dzięki takim matkom, jak Ona mamy bohaterów i patriotów.

Pozdrawiam serdecznie

Rzepka pisze...

Witaj E.

Matka błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki była niezwykłą postacią.

Pozdrawiam serdecznie

 
Copyright © 2014 Pejzaż Horyzontalny | Rzepka • All Rights Reserved.
Template Design by BTDesigner • Powered by Blogger
back to top