wtorek, 20 sierpnia 2013

Seans na dziś: Rudy, Alek, Zośka

Dziś mija 70 lat od śmierci Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", harcmistrza, podporucznika Armii Krajowej, jednego z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Zginął 20 sierpnia 1943 roku w czasie ataku na strażnicę Grenzschutzu we wsi Sieczychy pod Wyszkowem.

O filmie: Trzej przyjaciele - bohaterowie "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Jan Bytnar - Rudy: młodzieniec szalenie inteligentny, o rozległych zainteresowaniach, geniusz matematyczny obdarzony niespotykanym talentem konstruktorskim; wbrew pseudonimowi złocistowłosy. Maciej Aleksy Dawidowski - Alek: chłopak niesłychanie wrażliwy, bardzo dobry, zawsze gotów nieść pomoc; wysoki, wysportowany, na zdjęciach wygląda jak brunet, ale jego piękne włosy były jasne i coś jasnego było w całej jego postaci. Tadeusz Zawadzki - Zośka: prawy, zdecydowany, odważny, urodzony wódz obdarzony charyzmą; bardzo przystojny, zawsze starannie ubrany, z charakterystycznym półuśmiechem na miłej twarzy. Ten pierwszy zmarł w kwietniu 1943 r. w wyniku obrażeń doznanych podczas przesłuchań w al. Szucha. Ten drugi zmarł tego samego dnia, wskutek ran odniesionych w słynnej akcji pod Arsenałem, zorganizowanej, by wyrwać Rudego z rąk Niemców. Trzeci z przyjaciół zginął w kilka miesięcy później, ugodzony kulą w serce w czasie zdobywania niemieckiego posterunku granicznego w Sieczychach. Mieli zaledwie po 22 lata. Spoczywają pod brzozowymi krzyżami w kwaterze Szarych Szeregów na warszawskich Powązkach.

Film opowiada o ich zbyt krótkim życiu i o tym, co ich ukształtowało. Na początku były to domy rodzinne, potem Liceum im. Batorego i 23. Warszawska Drużyna Harcerska - słynna "Pomarańczarnia", w której aktywnie działali. Dalej przedmiotem filmowej opowieści staje się czas wojny. Ciężka praca, studia na tajnej politechnice, nauka w szkole podchorążych, udział w akcjach Grup Szturmowych Szarych Szeregów, a także pierwsze miłości. I wreszcie chwile ostatecznych pożegnań. Autorki filmu wykorzystały zdjęcia archiwalne, zapiski i listy bohaterów, fotografie z rodzinnych albumów. Przed kamerą wspominają ich przyjaciele i przełożeni z Szarych Szeregów, siostry Rudego i Zośki i nieżyjąca już dziś matka Rudego - matula polskich harcerzy.http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/4217776
Podziel się tym postem

3 komentarze:

Pelargonia pisze...

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Serdeczne dzieki za film - polecam szczególnie młodzieży.

Pozdrawiam serdecznie

Rzepka pisze...

E.,

fragment listu młodej dziewczyny do Barbary Wachowicz, autorki scenariusza do tego filmu:

„Od sześciu lat pasjonuję się historią Państwa Podziemnego. Od sześciu lat poznaję bohaterskie czyny młodych ludzi, a wszystko to zawdzięczam właśnie Rudemu, Alkowi i Zośce, którzy pomogli mi odnaleźć cel w życiu i pokazali, że można pięknie żyć. Mam lat 18, nadal prowadzę pamiętnik w formie listów do Zośki, Alka, Rudego. Kiedy mam gorszy dzień i nie mogę znaleźć siły czytam fragmenty <>. Czuję się silniejsza, pełna ideałów honoru, Ojczyzny i Boga. Odnalazłam siebie sprzed lat, tę która podnosi grosik z ziemi, dlatego, że jest tam Polski orzełek. Zbliża się 70-ta rocznica Akcji pod Arsenałem. Czy to nie piękne, że mimo, iż dzieli nas czas, oni nadal są wśród nas. Jestem w grupie historycznej w moim III Liceum w Gdyni, która nazywa się Bractwo Poszukiwaczy Pereł, bo wyszukujemy perły historyczne i dbamy o ich pamięć. W 70-tą rocznicę poprowadzę w szkole wykład o historii Akcji pod Arsenałem i jej bohaterach, bo Ich imion nie można zapomnieć” (Weronika Ofierska, Liceum im. Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej, Gdynia)."

Pozdrawiam serdecznie

Pelargonia pisze...

R,.
Piękny list.
Bogu niech będą dzieki, że mamy taką młodzież jak Weronika. Tak trzymać!
Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy!

Pozdrawiam serdecznie

 
Copyright © 2014 Pejzaż Horyzontalny | Rzepka • All Rights Reserved.
Template Design by BTDesigner • Powered by Blogger
back to top