środa, 3 kwietnia 2013

"Ślady krwi" - powieść Jana Polkowskiego

"Ślady krwi"  to niemal sensacyjnie rozwijająca się opowieść o czterech kolejnych pokoleniach rodziny, której koleje poznajemy podczas odzyskiwania i odkłamywania pamięci przez głównego bohatera. Powieść nie została napisana dla prostego pokrzepienia serc. Ale chociaż odkryta prawda boli jeszcze mocniej daje w zamian szansę na jednostkowe i wspólnotowe ocalenie.

Napisana z rozmachem powieść Jana Polkowskiego to niezwykła próba rozmowy z Polakami o ich współczesnej kondycji za pomocą sięgnięcia po ważne składniki narodowej tożsamości – zmagania z niemieckim i rosyjskim totalitaryzmem, doświadczenie absurdalnej rzeczywistości PRL, walka o niepodległość, dramat kolaboracji, pamięć Kresów, dylematy wiary w Boga, ale i bogata tradycja kulturowa – jak choćby opisy Wołynia odsyłające do Pana Tadeusza – to wszystko składa się na wielką, polifonicznie opowiedzianą przygodę polskiego losu. Mimo pesymizmu i wiernego obcowania z polską klęską autor daleki jest od stereotypowego rozmiłowywania się w martyrologii. Pozostaje ironicznym i niezależnym obserwatorem. W tym leży siła "Śladów krwi".

Czytelnicy, którzy poszukują w literaturze poważnej próby zmierzenia się z polskością na serio, a dla  których styl, piękno języka i ciągłość kultury nie są obojętne, na pewno się nie zawiodą!Jan Polkowski (ur. w 1953 roku)
Pisarz, wydawca i redaktor, ekspert w dziedzinie mediów i komunikacji społecznej. Debiutował w 1978 roku w podziemnym kwartalniku „Zapis”. Poza zasięgiem cenzury ukazały się tomy wierszy: To nie jest poezja (1980), Oddychaj głęboko (1981), Ogień. Z notatek 1982-83 (1983), Drzewa (1987). W niepodległej Polsce opublikował Elegie z Tymowskich Gór ( 2008),  Cantus  (2009), Cień (2010) i Głosy (2012). Laureat nagrody imienia Kościelskich (1983) i Andrzeja Kijowskiego (2010) za twórczość poetycką. Przed 1989 rokiem redagował i wydawał w podziemiu  czasopisma: „Sygnał”, „Arka”, „Świat”,  a także książki (w Krakowskiej Oficynie Studentów oraz w Wydawnictwie ABC). Po 1989 m. in. wydawca i redaktor naczelny dziennika Czas Krakowski, wydawca miesięcznika Film, dyrektor w TVP, redaktor serwisu Portalfilmowy.pl. Za działalność w antykomunistycznej opozycji internowany 13 grudnia 1981 roku, w roku 2008 z tej samej przyczyny odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta.


Opis za Wydawnictwem M

Link:
http://www.wydm.pl/p/1015/%C5%9Blady-krwi


O książce:

"Ślady krwi. Przypadki Henryka Harsynowicza to epicka powieść o pokoleniu Solidarności. To także wielowymiarowa i wielowątkowa opowieść o powojennej Polsce. Sensacyjne przygody tytułowego bohatera, który powraca z niechcianej emigracji, aby trafić w sieć intryg postkomunistycznej Polski, to także  medytacja nad tożsamością człowieka, który pełnię swojej egzystencji odnaleźć może jedynie we wspólnocie. Dotąd znaliśmy Jana Polkowskiego jako wybitnego poetę. Jego debiut powieściowy stawia go w rzędzie wybitych prozaików."

Bronisław Wildstein


 Powieść "Ślady Krwi" zawiera potężny ładunek najnowszej historii Polski. Sięga początku XX wieku i doprowadza do współczesności. W losach rodziny bohatera powieści Henryka, jak w soczewce, odbijają się splątane polskie dzieje. Narracja zaskakuje sensacyjnymi zwrotami. Pisarz odsłania, warstwa po warstwie, mroczne tajemnice dziedzictwa, którym został obarczony bohater powieści. "Ślady krwi" stanowią ambitną próbę literackiej syntezy współczesności. Czyta się z rosnącym zaciekawieniem.

Marek Nowakowski


"Ślady krwi" to jedna z tych polskich opowieści, gdzie losy Polaków nie zmierzają do dobrego zakończenia. Uważny czytelnik dosłyszy w niej jednak tak dobrze znaną z poezji Polkowskiego czystą i krzepiącą nutę wzniosłości. Skończy więc lekturę książki wzruszony wzruszeniem szlachetnym, które jest w stanie wzbudzić tylko bardzo dobra literatura.

prof. Ryszard Legutko

Podziel się tym postem

6 komentarze:

Pelargonia pisze...

Witaj R.,

Wskutek takiej rekomendacji obowiązkowo przybędzie mi jeszcze jedna pozycja w biblioteczce.
A treść książki na pewno powinna zainteresować KAŻDEGO Polaka.

Serdeczne dzięki:-)

Pozdrawiam serdecznie

Rzepka pisze...

Witaj E.

A wiedziałaś, że Jan Polkowski jest ojcem Tadka, tego od Firmy? :-)

https://www.youtube.com/user/niewygodnaprawdaTV/videos?flow=grid&view=0&sort=da

Pozdrawiam serdecznie

Pelargonia pisze...

R., nie wiedziałam.
Wspaniały syn wspaniałego ojca, dla których najważniejszymi wartościami są: BÓG, HONOR i OJCZYZNA.

Pozdrawiam serdecznie

Rzepka pisze...

Ja też do niedawna nie wiedziałem.. ;-)

:-)

Rzepka pisze...

Spotkanie z Janem Polkowskim - "Ślady krwi"

18 maja 2013 o godz 18:00 w Muzeum Armii Krajowej im Gen. E. Fieldorfa
"Nila"; przy ulicy Wita Stwosza 12 w Krakowie odbędzie sie spotkanie z Janem
Polkowskim (autor 'Ślady krwi"), które prowadzić będzie Pan red. Piotr
Legutko z udziałem prof. Tomasza Burka i prof. Krzysztofa Koehlra.

Spotkanie z Janem Polkowskim

Anonimowy pisze...

Śtyrlic, posypcie mąką na "Łytałt dekri"

http://trommelmann.blogspot.com/2013/03/nastepna-efemeryda-darskiego.html?showComment=1368631718885#c2685419740754191774

 
Copyright © 2014 Pejzaż Horyzontalny | Rzepka • All Rights Reserved.
Template Design by BTDesigner • Powered by Blogger
back to top