piątek, 22 kwietnia 2011

Miejsca pamięci

Jest ich coraz więcej. Pomników, tablic i głazów pamiątkowych, a także krzyży poświęconych pamięci ofiar smoleńskiej tragedii. Powstają w wielu miastach całej Polski, nawet nie o wszystkich wiemy. Ale wiemy jedno, iż tej pamięci nie można już stracić oraz, że nikomu nie uda się jej zniszczyć...


Święta Wielkanocne spędzam z rodzinką, lecz poza domem, goszcząc w Szczecinie. Odwiedziliśmy największą świątynię w tym mieście, Bazylikę Archikatedralną św. Jakuba. Stąd fotki - jako dokument i jako dowód tego, co napisałem w pierwszym akapicie.


"Pamięci Pana Profesora Lecha Kaczyńskiego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz pozostałych 95 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem którzy w przerwanym locie zginęli 10 kwietnia 2010 roku w drodze do Katynia na obchody 70 rocznicy mordu katyńskiego. Szczecin 10 kwietnia 2011 roku"


Cytat z Herberta. Obok tabliczki, w gablocie (widocznej na zdjęciu trzecim od góry), guziki z mundurów oficerów polskich, wydobyte z dołów śmierci w Katyniu i Charkowie.

W szczecińskiej katedrze jest wiele kaplic, w tym kilka o charakterze patriotycznym.

Kaplica Sybiraków

Kaplica Żołnierzy AK i Uczestników Powstania Warszawskiego

Kaplica Portowców
We wnętrzu zdjęcie ks. Jerzego Popiełuszki

Kaplica św. Maksymiliana KolbegoZdjęcia robiłem telefonem komórkowym.
Podziel się tym postem

0 komentarze:

 
Copyright © 2014 Pejzaż Horyzontalny | Rzepka • All Rights Reserved.
Template Design by BTDesigner • Powered by Blogger
back to top