środa, 16 kwietnia 2014

Mama i tata, to najlepsze środowisko dla rozwoju dziecka - podpisz list otwarty do autorki elementarza, Marii Lorek

Szanowna Pani,

Piszemy do Pani jako rodzice, obywatele i podatnicy.

Niedługo nasze dzieci, dostaną do swych rąk podręcznik, przygotowywany przez Panią za pieniądze z naszych podatków. Czytając niedawny wywiad z Panią widzimy presję różnych wpływowych środowisk, by w Pani podręczniku dominowała jedyna słuszna dziś perspektywa - perspektywa równości płci. Nie mamy nic przeciwko wyrażonej w Konstytucji RP równości praw kobiet i mężczyzn. Wiemy też, że deklaruje Pani szczególne wyczulenie na tę sferę.

Chcielibyśmy tylko, żeby podczas pracy nad podręcznikiem równą wrażliwość okazała Pani dla art. 18 Konstytucji RP, który mówi - Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej - oraz art. 48 - Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Chcielibyśmy, żeby uwzględniła Pani nie tylko indywidualną perspektywę, kobiecą czy męską, ale także perspektywę rodzinną. Rodzin złożonych z Mamy, Taty oraz dzieci. To te rodziny są depozytariuszami wartości znajdujących się na czele listy życiowych priorytetów większości Polaków. To one przenoszą między pokoleniami podstawowe mechanizmy i motywacje sprawiające, że wracamy do swoich domów, przytulamy nasze dzieci, gotujemy, sprzątamy, wspólnie odpoczywamy i robimy tysiące drobnych rzeczy, które składają się na bycie rodziną. To w rodzinach kolejne generacje znajdują oparcie i opiekę. To tu uczymy się postaw kooperacji, odpowiedzialności, empatii i dostrzegania potrzeb innych. To stabilne rodziny, a nie krótkotrwałe relacje partnerskie, są kluczem nie tylko do szczęścia indywidualnego ale również do dobra publicznego.

Silnie lansowana dziś teza, że niesprawiedliwość i zło na świecie biorą swój początek z nierówności płci, utożsamia klasyczną rodzinę z różnymi jej przejawami. W tej optyce pełna równość między ludźmi realizuje się poprzez przezwyciężanie kulturowo i biologicznie przypisanych nam ról płciowych. Ideałem staje się całkowita wymienność ról kobiet i mężczyzn lub nawet likwidacja płci jako przejawu uwikłania osoby ludzkiej i narzędzia patriarchalnej opresji.

Suflowanie równie prostych rozwiązań wszelkich problemów ludzkości miało już niestety swoje miejsce w przeszłości. Jeszcze niedawno realizację ideału powszechnej równości miała zapewnić likwidacja własności. Ideologia ta nie ominęła wtedy elementarzy. Wydanie legendarnego elementarza Mariana Falskiego z 1949 roku to m.in. czytanki o zakładaniu rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spotkaniach z radzieckimi pionierami. To wtedy znikają z kart podręczników święta Wielkanocne i pisanki, a Boże Narodzenie staje się wyłącznie zimowym obyczajem Polaków strojących choinki.

Dzisiejsze naciski by Pani elementarz, zawierał treści projektujące nową rzeczywistość są być może bardziej subtelne, ale oparte na podobnym założeniu. Nowocześni i oświeceni wiedzą co jest lepsze dla tradycyjnych i nieoświeconych.

Chcielibyśmy, żeby pamiętała Pani, że miliony dzieci w Polsce wychowują się w klasycznych rodzinach. Nie jest rolą żadnego podręcznika podkopywanie w nich przekonania, że Mama i Tata to było, jest i będzie najlepsze środowisko dla dziecięcego rozwoju.

Chcielibyśmy żeby nie ulegała Pani presji współczesnej poprawności politycznej, upowszechniającej sztucznie brzmiące neologizmy w rodzaju "inżynierek" i "naukowczyń".

Chcemy, żeby szanując nasze przywiązanie do szkoły wolnej od ideologicznych ambicji, stworzyła Pani podręcznik, który zgodnie z Konstytucją nie będzie naruszał naszego prawa do wychowania dzieci według naszych przekonań.

Z wyrazami szacunku

Podziel się tym postem

2 komentarze:

Pelargonia pisze...

Witaj R.,

Właśnie podpisałam, bo uważam, że sprawa jest bardzo ważna i ważka. Było to moim obowiązkiem jako pedagoga.

Pozdrawiam serdecznie

PS W moich "Okruchach" jakoś brak komentarzy do postu 3 - Niech żyje bal cz.2. Może byś coś skrobnął po koleżeńsku, bo jakoś łyso :-) Z góry dziękuję:-)

Rzepka pisze...

Dzięki E.,

Oczywiście, zajrzę.

Pozdrawiam serdecznie

 
Copyright © 2014 Pejzaż Horyzontalny | Rzepka • All Rights Reserved.
Template Design by BTDesigner • Powered by Blogger
back to top