Nowa propozycja literacka Bohdana Urbanowskiego: „Ścieżka nad drogami. Fraktale” nawiązuje do trudnych, pełnych dramatyzmu dziejów powojennej Polski. W utworze pojawiają się wątki autobiograficzne. Dzieciństwo spędzone w Bytomiu, wśród rodzin wygnańców ze Lwowa i Warszawy, jest dla bohatera pierwszą lekcją historii. Szybko zrozumie, że oficjalna jej wersja nie zgadza się ze wspomnieniami świadków niemieckich i sowieckich zbrodni.
Pierwsze, zasłyszane „lekcje historii” staną się dla bohatera początkiem działalności niepodległościowej. Weźmie udział w „wydarzeniach poznańskich” 1956 roku, a w Marcu 1968 roku w studenckich rozruchach w Warszawie. Następnie działał będzie w antykomunistycznym podziemiu – aż do zwycięstwa „Solidarności”. We wspomnieniach będzie powracał do przedwojennych i wojennych losów jego rodziny.Autor zauważa, że odległe od siebie i pozornie przypadkowe wydarzenia związane z losem bohatera i jego bliskich, z biegiem czasu zaczynają się układać we wzory nadające im nowy, głębszy sens. Stąd podtytuł książki: fraktale. Niezwykle interesujący utwór skłania do refleksji na temat najważniejszych w życiu człowieka i narodu wartości: wolności, wierności prawdzie, solidarności. Proza wybitnego twórcy będzie bez wątpienia intelektualną ucztą, pełną pasji podróżą przez meandry współczesnej historii.
Bohdan Urbankowski ( ur.1945r.) polski poeta, eseista, dramaturg i filozof, twórca i teoretyk Nowego Romantyzmu – ruchu, który w wymiarze politycznym walczył o odkłamanie polskiej rzeczywistości, nawiązywał do II RP i kultury czasu okupacji. Działacz podziemia niepodległościowego. Wielokrotny laureat konkursów na dramat i nagród poetyckich. Autor monografii: Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Karola Wojtyły, Zbigniewa Herberta, Fiodora Dostojewskiego. Stypendysta Instytutu im. Piłsudskiego w Nowym Jorku i Editions Dembinski w Paryżu. Jest autorem ponad 50 książek – dramatów, esejów i zbiorów poezji.
Bohdan Urbankowski w Klubie Ronina w marcu tego roku - wideo Blogpress.pl
ilustracja. screenshot YouTube/Blogpressportal
2 komentarze:
Witaj R.,
Serdeczne dzięki za rekomendację jeszcze jednej wartościowej pozycji.
Pozdrawiam serdecznie
Witaj E.,
również serdecznie pozdrawiam :-)
Prześlij komentarz