środa, 12 grudnia 2012

Seans na dziś: Towarzysz generał idzie na wojnę

"Po ‘89 roku zadbano w Polsce o zbudowanie mitu konieczności wprowadzenia stanu wojennego, który rzekomo ochronił Polaków przed sowiecką interwencją militarną. Rozpowszechniona jest opinia, że Jaruzelski, wypowiadając wojnę swojemu narodowi, dokonał wyboru mniejszego zła. Tymczasem dokumenty – szczególnie ujawnione stenogramy z posiedzeń Biura Politycznego KPZR – wskazują, że Sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce, manewry wojskowe były blefem i demonstracją siły, a sowieccy towarzysze dopuszczali „utratę Polski”. Jak to się ma do dzisiejszego przekonania wielu o realnej groźbie interwencji i „trudnej, ale koniecznej” decyzji Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego oraz czynienia z niego wręcz bohatera?

Film ma odpowiedzieć na pytanie, czy mit interwencji ma podstawy, by go podtrzymywać, czy też jest zwykłym zabiegiem propagandowym niemającym potwierdzenia w faktach i historycznym fałszerstwem, na którego fundamencie opiera się dzisiejszy zakłamany obraz komunistycznego dyktatora, który wypowiedział wojnę narodowi i zaryzykował masakrę ludności, przelew krwi i wojnę domową, tylko by ratować swoją władzę i zbrodniczy system? (...) "

(Za filmweb.pl,  opis - dystrybutor dvd)Link do kanału właściciela filmu FilmOpenGroupUS  na You Tube.
Podziel się tym postem

2 komentarze:

Pelargonia pisze...

Witaj R.,

Film ukazał się na płycie dołączonej do ostatniego numeru tygodnika GP.
Powinni go kupić wszyscy przede wszystkim po to, żeby pokazywać młodemu pokoleniu, nie mającego zielonego pojęcia o tym, czym był stan wojenny. Jest to historia, której nie uczą w szkołach.
W niewielu szkołach organizuje się apele w rocznicę stanu wojennego, jakoś nauczyciele o to nie dbają. A jest to rocznica, o której nie tylko nasze pokolenie powinno pamiętać. Niejeden przecież stracił życie podczas stanu wojennego.
Dzieki za rozpowszechnianie filmu.

Pozdrawiam serdecznie

Rzepka pisze...

Witaj E.

Młodzi owszem, ale też sporo osób nie miało zapewne możliwości zakupu wydania GP z tym filmem. Myślę przede wszystkim o naszych Rodakach za granicą. Może ktoś tu, na ten blog, przypadkiem trafi...

Pozdrawiam serdecznie

 
Copyright © 2014 Pejzaż Horyzontalny | Rzepka • All Rights Reserved.
Template Design by BTDesigner • Powered by Blogger
back to top