czwartek, 15 listopada 2012

Seans na dziś: Historia Kowalskich

Film jest próbą fabularnej rekonstrukcji życia miasteczka Ciepielów koło Radomia, a zwłaszcza żyjących w symbiozie dwóch społeczności: polskiej i żydowskiej.

– To wstrząsająca i kompletnie nieznana światu, ale także nieznana dzisiejszej opinii publicznej w Polsce historia wielu polskich rodzin, wielu Kowalskich, którzy, by ocalić swych sąsiadów, polskich Żydów, narażali życie własnych dzieci – mówi Maciej Pawlicki, reżyser i producent filmu „Historia Kowalskich”.

Konstrukcja filmu oparta jest na relacjach naocznych świadków tragedii, członków rodzin zamordowanych, a także fabularnej inscenizacji tamtych zdarzeń.

Jesienią 1942 r. Adam i Bronisława Kowalscy z Ciepielowa ukryli swoich sąsiadów – Elkę Cukier i Bereka Pinechesa, syna ciepielowskiego krawca. 6 grudnia 1942 r. o świcie oddział niemieckiej żandarmerii otoczył dom Kowalskich, a także domy innych rodzin podejrzewanych o udzielenie pomocy Żydom – Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów. Tego dnia spalono żywcem 34 osoby, wśród nich Adama i Bronisławę Kowalskich wraz z pięciorgiem ich dzieci.
za tvp.pl
Scenariusz i reżyseria: Arkadiusz Gołębiewski, Maciej Pawlicki

Podziel się tym postem

3 komentarze:

Pelargonia pisze...

Witaj R.,

Dzięki za prezentację tego filmu.
Powinni go obejrzeć przede wszystkim młodzi aby poznać prawdę o stosunkach polsko - żydowskich podczas okupacji niemieckiej zamiast ulegać propagandzie lansowanej przez Grossopodobnych i popieranej przez media.
Zbrodni w Jedwabnem dokonali Niemcy, nie Polacy. Spalanie żywcem ludzi to typowo niemieckie metody.

Pozdrawiam serdecznie

Rzepka pisze...

Witaj E.,

powinni ten film obejrzeć młodzi, ale i Stuhr junior i jemu podobni. Ale - jak napisano na portalu wPolityce.pl - to właśnie "Pokłosie" wchodzi do szkół jako materiał edukacyjny dla młodzieży. ;( Są już nawet scenariusze lekcyjne.

To, co w tym kraju się dzieje jest niewyobrażalne...

Pozdrawiam serdecznie

Anonimowy pisze...

Europosłowie Konrad Szymański oraz Sandra Kalniete z Łotwy organizują 28 listopada o 19:00 w Parlamencie Europejskim pokaz filmu Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego "Historia Kowalskich".

http://wpolityce.pl/wydarzenia/41458-historia-kowalskich-w-parlamencie-europejskim-na-pokazie-autorzy-arkadiusz-golebiewski-i-maciej-pawlicki

 
Copyright © 2014 Pejzaż Horyzontalny | Rzepka • All Rights Reserved.
Template Design by BTDesigner • Powered by Blogger
back to top