czwartek, 2 stycznia 2014

Seans na dziś: Roman Dmowski

Filmowa biografia jednego z najwybitniejszych polskich polityków minionego stulecia. Roman Dmowski był synem brukarza i dobrze rozumiał, że naród nie składa się tylko z jednej warstwy szlacheckiej, ale także z chłopów, robotników, rzemieślników, inteligencji. Stworzony przez niego obóz polityczny zakładał, że udział w rządzeniu krajem powinny mieć wszystkie warstwy społeczne. Sam Dmowski już od młodzieńczych lat przejawiał skłonności do działalności politycznej. Był m. in członkiem Związku Młodzieży Polskiej, tzw. "Zetu", co ułatwiło mu wejście w szeregi konspiracji dorosłych. Szybko dołączył do tajnej Ligi Polskiej, przekształconej później w Ligę Narodową. Kiedy wybuchła I wojna światowa Dmowski podjął szczególnie aktywną działalność na rzecz niepodległości ojczyzny. 

Zorganizował Komitet Narodowy Polski, który z czasem uznany został przez mocarstwa zachodnie za oficjalną reprezentację Polski. Dmowski był delegatem Polski na konferencję pokojową w Paryżu, gdzie usilnie zabiegał o przywrócenie Polsce Górnego Śląska, Pomorza z Gdańskiem, Warmii i Mazur oraz inkorporację Litwy i części Białorusi i Ukrainy. Po zakończeniu wojny był m. in. posłem na sejm, ministrem spraw zagranicznych. W roku 1926 po przewrocie majowym, w celu konsolidacji rodzimej prawicy założył Obóz Wielkiej Polski. Był człowiekiem oczytanym, o nieprzeciętnej inteligencji. Znał dobrze rosyjski, angielski, niemiecki i francuski, czytał więc wiele w oryginale. Lubił klasyczną tragedię grecką, twórczość Szekspira, a także Mickiewicza. Zmarł na początku 1939 roku, los oszczędził mu więc widoku wrześniowej klęski.


 Dziś mija 75. rocznica śmierci Romana Dmowskiego, współtwórcy Niepodległej, wybitnego Polaka i patrioty.






Opis filmu za FilmPolski.pl
Zdjęcia: grób Romana Dmowskiego na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Fot. Rzepka
Podziel się tym postem

2 komentarze:

Pelargonia pisze...

Witaj R.,

Piękne zdjęcia i piękny materiał filmowy - serdeczne dzięki!
Pamiętam, jak swego czasu pokłóciłam się o Dmowskiego ze Smokiem5 - on był zagorzałym zwolennikiem Piłsudskiego i nie uznawał zasług Dmowskiego dla kraju. Nie dawał się przekonać.
Teraz nie wiem, co się z nim dzieje, tzn. ze Smokiem. Jakoś w necie nie okazuje aktywności.

Pozdrawiam serdecznie

Rzepka pisze...

Witaj E.,
obaj szli innymi drogami i mieli różne wizje Polski, ale cel mieli taki sam - wolna II Rzeczypospolita. Właśnie o to chodzi, by będąc zwolennikiem jednego, uznać zasługi drugiego, bez zacietrzewienia i wzajenmych oskarżeń o agenturę. I Piłsudski i Dmowski byli patriotami - ojcami założycielami II Rzeczypospolitej. To nie powinno budzić wątpliwości.

Niestety, nie wiem, co się stało ze Smokiem...

Pozdrawiam serdecznie

PS. Fotki zrobiłem w dzień Wszystkich Świętych. Przydały się :-)

 
Copyright © 2014 Pejzaż Horyzontalny | Rzepka • All Rights Reserved.
Template Design by BTDesigner • Powered by Blogger
back to top