Akademicki Klub Obywatelski w Poznaniu z najwyższym zdumieniem przyjął oświadczenie rektorów Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy odcięli się od prac eksperckich znakomitych profesorów swoich uczelni. Wypowiadali się oni na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej dokładnie w ramach swoich naukowych kompetencji. Ich ekspertyzy stanowią część składową wyjaśniania wielu aspektów tej katastrofy. Nie określali się jako specjaliści od badania katastrof lotniczych, ale swoją wiedzę wykorzystali do objaśnienia jej niektórych aspektów. Obaj Profesorowie: Jan Obrębski i Jacek Rońda są znakomitymi badaczami o ogromnym autorytecie naukowym, a Prof. Obrębski otrzymał właśnie prestiżowe wyróżnienie Międzynarodowej Organizacji Struktur Przestrzennych i Konstrukcji Powłokowych – IESS 2013.
Obie uczelnie, Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza, mają w swoich strukturach jednostki organizacyjne i wysokiej klasy specjalistów, którzy mogliby wykorzystać swoją wiedzę i możliwości badawcze do wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. Zwłaszcza Politechnika Warszawska szczyci się tym, że prowadzi różnorodne badania z zakresu lotnictwa. Rektorzy przez 3,5 roku nie uruchomili żadnych podległych sobie instytucji naukowych, nie wystąpili o uruchomienie i sfinansowanie programów badawczych, które mogłyby służyć wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej. W tym kontekście odcięcie się od profesorów własnych uczelni, którzy podjęli takie badania i ekspertyzy, bez wsparcia macierzystych uczelni, jest niegodziwe. Zachowanie to można określić jako jaskrawo odbiegające od standardów zachowań akademickich, także dlatego że narusza ono europejskie normy etyki uniwersyteckiej, do których przestrzegania obie uczelnie się zobowiązały. Oburza fakt, iż zamiast chronić autorytet pracowników naukowych swych uczelni – co jest obowiązkiem prawnym i moralnym władz uczelni – rektorzy biorą udział w nagonce na nich, łamiąc tym samym kodeks Dobrych praktyk w szkołach wyższych przyjęty przez Konferencję Rektorów Szkół Wyższych z udziałem rektorów wspomnianych uczelni.
Zachowania części instytucji i środowisk naukowych, które posiadają instytucjonalne i osobowe kompetencje do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, a tego nie zrobiły, zapiszą się w annałach nauki polskiej jako najciemniejsze karty. Dlatego na szczególny szacunek i uznanie zasługują działania tych profesorów, którzy podjęli się trudu dociekania prawdy o tragedii smoleńskiej.
W imieniu Zarządu AKO
przewodniczący: prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak
wiceprzewodniczący: prof. dr hab. Stefan Zawadzki
5 komentarze:
Witaj R.,
Nie dość, że te kanalie wyśmiewają się z prawdziwych autorytetów nauki, to jeszcze im grożą. W RM słyszałam, że trzeci z profesorów, prof. Binienda potrzebuje ochrony osobistej.
Bandyci idą PO trupach, aby tylko prawda o Smoleńsku nie ujrzała światła dziennego.
Pozdrawiam serdecznie
Witaj E.,
Wiesława z s24 zadała sobie trud, by zdobyć informacje o ekspertach komisji Millera:-))
"Poszukalam informacji w internecie na temat ekspertów z komisji Millera.
Otóż komisja liczyła 34 osoby. Wśród tych 34 osób, stopień naukowy miało 6 (słownie: szesć) osób.
Oto one:
1. prof. dr hab. inż. Ryszard Krystek, dyscyplina KBN: budownictwo, transport
specjalność: inżynieria ruchu drogowego
Brak danych o okolicznościach uzyskania stopnia doktora
2. dr inż. Maciej Lasek, dyscyplina KBN: mechanika, specjalność mechanika lotu
Uzyskany stopień doktora nauk technicznych w zakresie mechaniki, specjalność: mechanika lotu, na podstawie rozprawy: Wpływ interferencji aerodynamicznej na ruch zrzucanych z samolotu zasobników, 24/04/2002, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego; Wydział Uzbrojenia i Lotnictwa,
3. dr inż. Stanisław Żurkowski, dyscyplina KBN: transport, mechanika, budowa i eksploatacja maszyn specjalność silniki lotnicze, silniki spalinowe, spalanie
Brak danych na temat pracy doktorskiej i okoliczności uzyskania stopnia dr n.tech.
4. dr Agnieszka Kunert-Diallo, nie figuruje w bazie Nauka Polska
5. dr hab. Marek Roger Żylicz, dyscyplina KBN: nauki prawne, specjalność: prawo lotnicze, prawo międzynarodowe
Miejsce pracy: Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu
6. płk dr n. med. Olaf Truszczyński, dyscyplina KBN: psychologia, specjalność: psychologia lotnicza, adiunkt w WIML, dyrektor
Uzyskany stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii, specjalność: psychologia, na podstawie rozprawy: "Wpływ stresu hipoksji wysokościowej na sprawność operatorską pilota", 02/07/1998, Akademia Teologii Katolickiej; Wydział Filozofii Chrześcijańskiej,
Pozwolę sobie zwróćić uwagę na fakt, ze jedyna osoba w tej komisji z tytułem profesora to inzynier o specjalności: inzynieria ruchu drogowego, zajmujący się m.in. wpływem struktury sieci ulicznej na sprawność i efektywność funkcjonowania transportu indywidualnego w miastach, analizą zagrożeń bezpieczeństwa wyprzedzania na dwupasmowych drogach dwukierunkowych etc.
WIESŁAWA18.09 21:21"
Pozdrawiam serdecznie
Czcigodny Rzepko
jako belfer Politechniki Warszawskiej muszę się wstydzić za taki wygłup. A brak lustracji naszego środowiska (storpedowany za czasów rządu Jarosława Kaczyńskiego przez ladacznice z Trybunału Konstytucyjnego) jeszcze nie raz odbije się nie tylko czkawką ale i kompromitacją.
Pozdrawiam ponuro.
Drogi Niedźwiedziu,
niech się wstydzą autorzy, oni też w jakiś sposób zapiszą się w historii.
Pozdrawiam serdecznie
Prześlij komentarz